بازاریابی درونگرا چیست؟ چه تفاوتی با بازاریابی برونگرا دارد؟

بازگشت به وبلاگ
بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing)
نوشته شده توسط : Salespand دیدگاه ها 0

بازاریابی درونگرا چیست؟ چه تفاوتی با بازاریابی برونگرا دارد؟

مقدمه

بازاریابی درونگرا و بازاریابی برونگرا، دو رویکرد کاملاً متفاوت هستند. وقتی عمیق به این مفاهیم و تفاوت‌هایشان نگاه کنید، متوجه می‌شوید که دنیای مارکتینگ چقدر می‌تواند از یک استراتژی تا استراتژی دیگر، متغیر باشد. در این مطلب می‌خواهیم ضمن معرفی مفاهیم بازاریابی درون‌گرا و برونگرا، وجوه افتراق آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. از شما خوبان دعوت می‌کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing) چیست؟

در ساده‌ترین بیان، هدف بازاریابی درونگرا (درونی) یا اینباند مارکتینگ، جذب مخاطبان هدف بر اساس علایق و نیات جستجوی آن‌هاست. این تکنیک در وهله نخست روی بازاریابی محتوا متمرکز است و تلاش می‌کند مشکلات مخاطبان را رفع کند. ویژگی مثبت اینباند مارکتینگ این است که فرصت برقراری تعامل با مخاطبان را برایتان فراهم می‌کند. این تعامل می‌تواند در قالب درج یک دیدگاه در قسمت نظرات یا ارسال ایمیل و سایر اَشکال ارتباطی باشد.

در بازاریابی درونگرا، شما نیازهای مخاطبان هدف را شناسایی نموده و حول محوریت این نیازها، محتوایی ارزشمند خلق می‌کنید. آنچه باعث می‌شود این نوع بازاریابی به سودآوری منجر شود، کیفیت تعامل با مخاطبان است. در حالت ایده‌آل این تعامل باید به‌گونه‌ای باشد که آن‌ها مطمئن شوند نیازهایشان را به‌درستی درک کرده‌اید. ضمناً برای رفع این نیاز، راهکار مؤثری در چنته دارید. ایجاد یک کمپین حرفه‌ای بازاریابی درونی باعث می‌شود که مخاطب به استفاده از محتوای شما ادامه دهد. در نتیجه به‌تدریج، از یک مخاطب به یک سرنخ فروش و در مرحله بعد به خریدار تبدیل شود. ضمناً به بازاریابی درونگرا، بازاریابی ربایشی هم می‌گویند.

مهم‌ترین مزایای بازاریابی درونگرا عبارت‌اند از:

  • کارایی و مقرون‌به‌صرفگی: تولید محتوا در اینباند مارکتینگ معمولاً هزینه زیادی ندارد. هر محتوا می‌تواند بی‌آنکه تاریخ انقضایی داشته باشد، بارها و بارها مورد استفاده قرار گرفته و نتیجه‌بخش باشد.
  • آمادگی سرنخ‌های فروش برای خرید: سرنخ‌های فروش به دنبال راهکاری برای حل مشکلاتشان هستند. به همین دلیل، آمادگی بیشتری برای خرید محصول یا خدمت شما دارند.
  • افزایش اعتبار و صلاحیت: محتوای ارزشمند، برای شما نزد مخاطبان، نوعی صلاحیت و اعتبار می‌آفریند. این صلاحیت و اعتبار می‌تواند در درازمدت، مخاطبان را به مشتریان وفادارتان تبدیل کند.

بازاریابی برونگرا (Outbound Marketing) چیست؟

بازاریابی برونگرا (بیرونی) یا اوتباند مارکتینگ، حکایت دیگری دارد که از آن در وهله نخست برای فروش محصولات استفاده می‌شود. مدل ارتباط در این نوع بازاریابی، یک‌طرفه بوده و خبری از تعامل نیست. بازاریابی برونگرا بیشتر به روش‌های سنتی تبلیغات و جذب مشتری شباهت دارد. این رویکرد بر فرستادن پیام به سمت پایگاه مشتریان بالقوه متمرکز است؛ با این امید که آن‌ها پیام را ببینند و با آن ارتباط برقرار کنند.

تبلیغات تلویزیونی، نمونه‌ای از بازاریابی برونگرا هستند

تبلیغات وب‌سایتی و تلویزیونی، بیلبوردها، مجلات، تماس‌های تبلیغاتی و … نمونه‌هایی از اوتباند مارکتینگ هستند. گستردگی جامعه‌ی مخاطبان و همچنین زود بازده بودن را می‌توان از بزرگ‌ترین مزایای بازاریابی برونگرا دانست. ضمناً بازاریابی برونگرا، بازاریابی رانشی نیز نامیده می‌شود.

تفاوت بازاریابی درونگرا و برونگرا چیست؟

تفاوت بازاریابی درونگرا و برونگرا را از سه جنبه اصلی می‌توان مدنظر قرار داد. در اینجا به معرفی و تشریح هر یک از این جنبه‌ها می‌پردازیم.

1. ضمنی در مقابل صریح

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های بازاریابی درونگرا و برونگرا این است که اولی، یک رویکرد ضمنی و ظریف است که آشکارا محصول یا خدمت را تبلیغ نمی‌کند. در مارکتینگ درونگرا، کاربر با محتوای مرتبط و ارزشمندی که برایش خلق کرده‌اید درگیر می‌شود. او مطابق با نقشه سفر مشتری، از مخاطب به سرنخ فروش، از سرنخ به خریدار و نهایتاً به سفیر برند تبدیل خواهد شد.

ایجاد اعتماد در مخاطب و نشان دادن شخصیت سخاوتمندتان در ارائه اطلاعات و کمک به او در حل مشکل، کلید موفقیت اینباند مارکتینگ است. در این نوع بازاریابی، مخاطبان شما فقط به دنبال اطلاعات نیستند. بلکه در کنار آن احتمالاً راهکارهایی را برای حل مشکلاتشان جستجو می‌کنند. بنابراین باید هوشمندانه عمل کنید و با ارائه اطلاعات مناسب، آن‌ها را در مسیر قیف فروش، مرحله‌به‌مرحله جلو ببرید.

بازاریابی بیرونی برخلاف نوع درونگرا، ماهیت صریح، آشکار و تهاجمی‌ دارد. زیرا تلاش می‌کند تا به هر قیمتی و در هر شرایطی، پیام را به مشتریان بالقوه برساند. پخش آگهی حین تماشای یک برنامه محبوب تلویزیونی، آشناترین مثال از ماهیت تهاجمی بازاریابی برونگراست. بااین‌حال، تکرار پیام و زمان‌بندی درست آن می‌تواند نتایج خوبی را برای این شکل از بازاریابی به ارمغان بیاورد. البته به شرطی که با یک دعوت به اقدام هوشمندانه همراه باشد.

2. کشش در مقابل رانش

بازاریابی درونگرا زمینه‌ای فراهم می‌کند که مشتریان یا مخاطبان هدف، شما و کسب‌وکارتان را شناسایی کنند. آن‌ها برای یافتن یک راهکار، دست به جستجو می‌زنند و با محتوایی که شما برای آن‌ها تولید کرده‌اید، روبرو می‌شوند. در این حالت، شما امکان استفاده از محتوای ارزشمند را برای آن‌ها فراهم ساخته‌اید. به عبارت دیگر، آن‌ها را از دروازه‌ی اولیه عبور داده و وارد قلمرو کسب‌وکارتان کرده‌اید.

در اینجا ترتیبی داده‌اید که آن‌ها با پای خودشان به سمت شما بیایند. این فرایند، ماهیت کششی بازاریابی درونگرا را توصیف می‌کند. برای ایجاد کشش لازم به‌منظور جذب مخاطبان بالقوه، محتوای تولیدی شما باید بر محوریت مشکلات و سؤالات آن‌ها باشد. بهترین راه تحقق این هدف، تحقیق درباره کلمات کلیدی و همین‌طور رصد گروه‌ها و انجمن‌هاست.

بازاریابی برونگرا از این جنبه 180 درجه با بازاریابی درونگرا فرق دارد. در این نوع بازاریابی، شما محتوا را با این فرض که شاید بتواند توجه مخاطبان هدفتان را به خودش جلب کند، تولید و منتشر می‌کنید. بااین‌حال در این حالت مخاطبان، خودشان چیزی را درخواست یا جستجو نکرده‌اند. پس باید پیامتان را با اهرم‌های تبلیغی و ترفیعی و با چاشنی زور، به سوی آن‌ها بفرستید. در اینجا نه نیروی کشش، بلکه نیروی رانشِ است که بستر لازم برای برخورد مخاطب با کسب‌وکارتان را فراهم می‌آورد.

ازآنجایی‌که استفاده از بازاریابی برونگرا به حد اشباع رسیده، حصول نتیجه از اتخاذ این رویکرد، به مؤلفه‌های مختلفی وابسته است؛ در صورت عدم توجه به این مؤلفه‌ها نه‌تنها نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود بلکه ممکن است دیدگاه یا تصویر نامناسبی از برند در ذهن مخاطبان شکل بگیرد.

3. خاص در مقابل عام

همان‌طور که گفتیم، بازاریابی درونگرا بر تولید محتوای ارزشمند و با در نظر گرفتن مسائل و مشکلات مخاطبان استوار است. انجام این مهم، فقط از طریق شناخت دقیق مخاطبان و دسته‌بندی پرسونای آن‌ها امکان‌پذیر است. بنابراین مارکتینگ درونگرا، فقط گروه یا گروه‌های خاصی از مخاطبان بالقوه را در تیررس قرار می‌دهد.

بازاریابی برونگرا این‌گونه نیست و برعکس، ماهیتی فراگیر و عام دارد. در این روش هر کسی می‌تواند مخاطب تصادفی پیام شما باشد. بنابراین کسانی با آن روبرو می‌شوند که شاید هیچ سنخیت و تجانسی با مخاطبان ایده‌آلتان نداشته باشند.

بازاریابی درونگرا یا برونگرا؟ مسئله این است!

اکنون شاید یک سؤال برایتان مطرح شده باشد؛ اینکه از بین بازاریابی برونگرا و درونگرا، کدام‌یک برای کسب‌وکار شما اثربخشی و ضرورت بیشتری دارد؟

Inbound Marketing

واقعیت این است که بازاریابی درونگرا در سال‌های اخیر، به بخش لاینفکی از فرایندهای تجاری کسب‌وکارهای مختلف تبدیل شده است. اما این واقعیت نباید باعث شود که ظرفیت‌های اوتباند مارکتینگ را نادیده بگیرید. بازاریابی برونگرا برای ایجاد آگاهی و جذب مشتری در کوتاه‌مدت، یک راهکار بسیار مناسب است؛ بااین‌حال، به‌محض قطع بودجه‌ای که برای پیاده‌سازی آن در نظر گرفته بودید، نتایج آن نیز محو می‌شوند.

برعکس، بازاریابی درونگرا شاید برایتان نتایج فوری و کوتاه‌مدت نداشته باشد اما در درازمدت می‌تواند به یک منبع پایدارِ درآمدزا تبدیل شود. علاوه بر این، با استناد به هاب‌اسپات هزینه مارکتینگ درونگرا به ازای هر سرنخ فروش به‌طور متوسط 62% کمتر از هزینه مارکتینگ برونگراست و اثربخشی آن نیز به شرط تولید محتوای سبز، تاریخ انقضا ندارد. بنابراین اگر بودجه لازم را در اختیار دارید، بهترین راهکار، اتخاذ یک استراتژی دوگانه است. راهکاری که شامل ترکیب بهینه‌ای از هر دو نوع استراتژی باشد.

اهمیت مشاوره در بحث بازاریابی برونگرا و درونگرا

عدم بهره‌گیری هم‌زمان و تلفیق هدفمند بازاریابی درونگرا و بازاریابی برونگرا می‌تواند همه تلاش‌های بازاریابی شرکت شما را هدر دهد. این به معنای اتلاف منابع ارزشمندی مثل پول، انرژی و زمان است. بنابراین منطقی‌تر آن است که در تدوین و پیاده‌سازی استراتژی‌های بازاریابی، با چشم باز عمل کنید. در این مسیر باید اجرای یک پلن حرفه‌ای و تخصصی را در دستور کار قرار دهید.

ما در گروه پندیار سپنتا همراه شما هستیم تا با ارائه خدمات برتر و متمایز، نرخ جذب مشتری و متعاقباً فروش و سودآوری کسب‌وکارتان را به حداکثر برسانیم. بنابراین اگر خواهان تحقق این اهداف هستید، پیشنهاد می‌کنیم همین حالا از منوی خدمات و بخش فروش و بازاریابی، نسبت به رزرو وقت مشاوره اختصاصی اقدام فرمایید.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ
<p>

سوالی دارید ؟

از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید.

تلفن تماس

+9802144693176

</p>