برون‌سپاری چیست و چه اهمیتی برای کسب‌وکار شما دارد؟

بازگشت به وبلاگ
نوشته شده توسط : pandiar دیدگاه ها 0

برون‌سپاری چیست و چه اهمیتی برای کسب‌وکار شما دارد؟

برون‌سپاری (outsourcing) به فرایندی گفته می‌شود که یک شرکت از طریق آن، انجام برخی وظایف تجاری را به یک مجموعه بیرونی واگذار می‌کند.

پیدایش مفهوم برون‌سپاری را می‌توان به پدر علم مدیریت یعنی پیتر دراکر مربوط دانست. وی اعتقاد داشت آنچه را در انجامش از همه قوی‌تر هستید، برای خودتان نگه دارید و انجام هر آنچه را باقی می‌ماند به دیگران بسپارید. این تفکر تدریجاً در سازمان‌ها رواج یافت و منشأ انتقال بسیاری از شرکت‌ها به کشورهای دیگر خصوصاً کشورهای جهان سوم شد. سازمان‌های بزرگ، مهم‌ترین کار و هسته اصلی فعالیت‌ها را برای خودشان حفظ کردند و انجام باقی فعالیت‌هایشان را به شرکت‌های دیگر می‌سپردند.
اساس اعتقاد پیتر دراکر آن بود که هر فرد یا سازمان در انجام کاری که برایش عملیات اصلی یا Core process به‌حساب می‌آید، حرفه‌ای‌ترین است و بالاترین کارایی را در انجام آن کار دارد. به‌عنوان مثال، حسابداری یکی از وظایف تجاری حیاتی در همه شرکت‌هاست اما یک شرکت خدمات حسابداری یا حسابرسی است که این کار را با بالاترین درجه کارایی و کیفیت انجام می‌دهد. امور تبلیغات، مثال دیگری در این خصوص است که در تمام سازمان‌ها وجود دارد اما طبعاً شرکت‌هایی که تبلیغات، کار اصلی آن‌هاست این کار را به بهترین نحو انجام می‌دهند. این تفکر باعث می‌شود که شما به دنبال آن باشید که کلیه فرایندهایی را که در هسته اصلی کسب‌وکارتان هستند برای خودتان حفظ کنید و فرایندهای پشتیبان را به افراد یا مجموعه‌هایی بسپارید که صلاحیت و تخصص بیشتری برای انجام آن دارد. البته این کار، پیچیدگی‌ها و شگردهای خاص خودش را دارد و باید بدانیم که مدیریت زنجیره‌ای از سازمان‌های متفاوت که هر کدام عهده‌دار انجام بخشی از وظایف کاری شرکت شما هستند، کار ساده‌ای نیست. بااین‌حال، این پیچیدگی‌ها نباید مانع از آن شوند که از فرصت استفاده بهینه از برون‌سپاری و «سپردن کار به کاردان» به‌راحتی عبور کنید.

مزایای برون‌سپاری

برون‌سپاری مزایای متعددی دارد که اگر آن را درست اجرا کنید، طبعاً از این مزایا منتفع می‌شوید. مهم‌ترین مزایای برون‌سپاری عبارت‌اند از:

1. تسریع رشد شرکت

در فاز رشد، اغلب شرکت‌ها فکر می‌کنند که هر چه تعداد کارکنان بیشتر باشد، برایشان بهتر است. اما این یک واقعیت است که بسیاری از شرکت‌ها نمی‌توانند از عهده تأمین هزینه‌های استخدام و پشتیبانی از کارکنان تمام‌وقت در این مرحله برآیند. چنین اقدامی پتانسیل رشد آن‌ها را محدود نموده و حرکت مجموعه را کند می‌کند. البته بعضاً شرکت‌هایی هم هستند که دست به چنین قماری می‌زنند اما خیلی زود متوجه می‌شوند که قمار، همیشه نتیجه مطلوبی ندارد!
ازآنجایی‌که برون‌سپاری امور در مقایسه با تشکیل تیم‌های داخلی، گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه تر است، می‌تواند یک روش عالی برای تضمین رشد مداوم شرکت شما باشد. به‌این‌ترتیب، همان‌طور گفتیم، هسته اصلی تیم شما روی امور مهم و استراتژیک تمرکز می‌کند و این تمرکز، زمینه پیشرفت چشمگیر مجموعه را فراهم می‌سازد.

2. حفظ انعطاف‌پذیری

از دیگر مزایای برون‌سپاری می‌توان به ایجاد و حفظ انعطاف‌پذیری برای شرکت اشاره کرد. واقعیت این است که نیاز شرکت شما به نیروی انسانی در طول سال، احتمالاً یکسان نیست و برون‌سپاری می‌تواند راهکاری باشد که در عین مقرون‌به‌صرفگی، امکان استفاده بهینه از نیروی انسانی را برایتان مقدور می‌کند.

برون‌سپاری

به‌عنوان مثال، فصول مالیاتی یکی مقاطع زمانی مهم برای کسب‌وکارهای مختلف هستند که بسیاری از شرکت‌ها، در ایام نزدیک به این فصول، انجام امور مالیاتی و حسابداری مانند تهیه اظهارنامه‌های مالیاتی را به یک شرکت بیرونی واگذار می‌کنند. واضح است که چنین سازوکاری، علاوه بر کارایی بالا و صرفه اقتصادی، شرکت را به مجموعه‌ای منعطف تبدیل می‌کند که می‌تواند به اقتضای نیاز و شرایط، واکنش مناسبی از خود نشان دهد.

3. بهره‌مندی از استعدادهای برتر

شرکت‌های بزرگ‌تری که از اعتبار و منابع مالی بیشتری برخوردار هستند، همواره می‌توانند از طریق تطمیع، نیروی انسانی نخبه در شرکت‌های کوچک‌تر را شکار کنند و این رویکرد، گاهی شرکت‌های کوچک‌تر را در برخی زمینه‌های کاری، از همکاری با استعدادهای برتر محروم می‌کند. اما یکی دیگر از مزایای برون‌سپاری این است که از طریق آن می‌توانید برخی امور کسب‌وکارتان را به مستعدترین و توانمندترین نیروی انسانی بسپارید. البته این امر زمانی صادق است که متناسب با ماهیت کار، بهترین شرکت‌های برون‌سپاری را برای واگذاری امور انتخاب کنید. این شرکت‌ها به پشتوانه مجموعه‌ای از نیروی انسانی متخصص، بهترین خدمات ممکن را به مشتریانی مانند شما ارائه می‌دهند.

برون‌سپاری؛ شمشیری که دو لبه دارد!

برون‌سپاری حالا به یکی از روندهای چشمگیر فضای کسب‌وکار تبدیل شده است و شرکت‌های مختلف بنا به توضیحاتی که ارائه شد، سعی می‌کنند از مزایای برون‌سپاری استفاده کنند. بااین‌حال، اگر درک درستی از فرایند اوت سورسینگ نداشته باشید، آنگاه نه‌تنها نتایج مطلوبی عایدتان نمی‌شود، بلکه همه چیز می‌تواند به‌سادگی خراب شود.

برون‌سپاری

شما باید با چشمانی باز و درکی واضح از ساختار شرکت و فرایندهای کسب‌وکار، فرایند برون‌سپاری را آغاز کنید. به‌علاوه، اجرای این فرایند، چالش‌های خاص خودش را دارد که اگر برنامه مشخصی برای مدیریت آن‌ها نداشته باشید، قطعاً به اهداف مدنظرتان نمی‌رسید. به‌عنوان مثال، ضعف کیفیت کار و عدم همگرایی‌ِ حرفه‌ای، ازجمله مهم‌ترین چالش‌های برون‌سپاری هستند که می‌توانند نتایج کار را تحت تأثیر قرار دهند و شما باید از طریق نظارت مستمر و ایجاد هماهنگی، این چالش‌ها را مدیریت کنید. علاوه بر این، در برخی مواقع، برون‌سپاری وظایف مستلزم آن است که اطلاعات زیاد و حساسی را در اختیار شرکت‌های خارجی قرار دهید که این امر می‌تواند، گاهی به از دست رفتن مزیت رقابتی برای خودتان تبدیل شود. یعنی نشت اطلاعات محرمانه و حساس کسب‌وکارتان، رقبای زیادی را برایتان خلق می‌کند که در این حالت، برون‌سپاری می‌تواند به یک فاجعه تمام‌عیار تبدیل شود! این چالش‌ها اهمیت اتخاذ یک رویکرد آگاهانه و مدبرانه را در اوت سورسینگ بیش از پیش آشکار می‌کنند.

اهمیت مشاوره در برون‌سپاری وظایف

علیرغم چالش‌های متداول برون‌سپاری، مهم‌ترین مشکل اینجاست که بسیاری از شرکت‌ها، بدون آگاهی کافی، نسبت به انجام این کار اقدام می‌کنند. به عبارت دیگر، عدم درک شفاف از ساختار و فرایندهای کسب‌وکار، باعث اخذ تصمیمات نادرستی می‌شود که سنگ اولِ بنا را کج می‌گذارند. بنابراین:

  • اگر درک جامعی از فرایندهای کسب‌وکار و نقش هر یک از آن‌ها در زنجیره ارزش‌آفرینی شرکتتان ندارید
  • اگر درباره ضرورت اوت سورسینگ مطمئن نیستید
  • اگر نمی‌دانید کدام وظایف را باید به دیگران بسپارید
  • اگر نمی‌دانید کدام مدل برون‌سپاری بهترین کارکرد را برایتان دارد

باید قبل از اقدام، برای هر یک از موارد فوق، پاسخ و استدلال قانع‌کننده‌ای پیدا کنید. به کمک نیاز دارید؟ همین حالا می‌توانید از طریق رزرو مشاوره با کارشناسان پندیار، نگاه جامعی نسبت به موضوع برون‌سپاری پیدا کنید و این اهرم کارآمد و درعین‌حال حساس را به مؤثرترین شکل ممکن در راستای پیشرفت تجاری و تحقق اهدافتان، به کار بگیرید.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ
<p>

سوالی دارید ؟

از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید.

تلفن تماس

+9802144693176

</p>