بيوريتم چیست و چرا باید آن را بشناسیم؟

بازگشت به وبلاگ
نوشته شده توسط : pandiar دیدگاه ها 0

بيوريتم چیست و چرا باید آن را بشناسیم؟

شاید واژه بیوریتم (biorhythm) را شنیده باشید و شاید هم نه! در هر صورت با شناخت این مفهوم می‌توانید آگاهی بیشتری درباره خودتان داشته باشید.

حتماً روزهایی را به خاطر می‌آورید که احساس می‌کنید توان جسمی‌تان به‌شدت افت کرده یا مغزتان کشش قبل را ندارد. شاید هم احساس کنید که از نظر روانی، شادابی گذشته را ندارید. تجربه چنین حالاتی احتمالاً خیلی نگرانتان کرده و شاید حتی در لحظاتی، از خودتان و حتی زندگی ناامید شده باشید! بااین‌حال، خوشبختانه این نگرانی و ناامیدی، زیاد دوام نیاورده و بازیابی توانایی جسمی، ذهنی و احساسی‌تان، خیالتان را تا حد زیادی از بابت خودتان راحت کرده است. این فراز و نشیب، ریشه در مقوله‌ای طبیعی دارد که به آن بیوریتم یا زیست آهنگ بدن می‌گویند.

وویس مقاله به صورت کامل:

 

بیوریتم چیست؟

مطالعات نشان داده‌اند که انسان از نظر قوای فیزیکی، ذهنی و احساسی همواره در وضعیت ثابتی قرار ندارد. این سه مؤلفه، به‌طور پیوسته، رفتار متغیری از خود نشان داده و به‌صورت منحنی‌های سینوسی، متناوباً بالا و پایین می‌روند.
تناوب سیکل‌های قوای فیزیکی 23 روزه، قوای احساسی 28 روزه و قوای ذهنی 33 روزه می‌باشد. این بدان معناست که قوای فیزیکی هر 23 روز یک‌بار به اوج رسیده و بعد کاهش می‌یابد. سپس به کمترین حد خود می‌رسد و دوباره افزایش می‌یابد تا به اوج برسد. همین قاعده برای دو قوای دیگر یعنی قوای فکری و احساسی نیز عیناً برقرار است. پس به‌طور خلاصه، بیوریتم را می‌توانیم مجموعه‌ای از چرخه‌های ریتمیک زیستی بدانیم. چرخه‌هایی که متناسب با تغییراتشان، عملکرد فیزیکی، احساسی و ذهنی ما را تحت تأثیر قرار می‌دهند. اساساً مفهوم بیوریتم بر تغییر مداوم این چرخه‌های سه‌گانه استوار است.

چطور بیوریتم خودتان را بشناسید؟

بعد از اینکه دانستیم بیوریتم چیست، به موضوع محاسبه و ترسیم نمودار بیوریتم می‌رسیم. اپلیکیشن‌ها و سایت‌های متعددی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید بیوریتمتان را بشناسید. ازآنجایی‌که نقطه شروع بیوریتم بدن انسان، تاریخ تولد اوست، این سایت‌ها یا اپلیکیشن‌ها تاریخ تولد شما را به‌عنوان ورودی می‌گیرند. سپس منحنی بیوریتم را با توجه به این تاریخ رسم می‌کنند.

بیوریتم

به‌این‌ترتیب، شما می‌توانید به‌صورت کاملاً گرافیکی، ضمن شناخت زیست آهنگ بدنتان، بدانید که امروز و در این لحظه، از نظر فیزیکی، احساسی و ذهنی در چه وضعیتی قرار دارید؟

سایت‌های زیادی برای محاسبه بیوریتم آنلاین وجود دارند که این سایت یکی از بهترین‌ سایت های خارجی است. پس از ورود به سایت و وارد کردن تاریخ تولد می‌توانید نمودار بیوریتم خود یا افراد دیگر را مشاهده کنید. در قسمت Target date می‌توانید با ثبت تاریخ موردنظر، از تست بیوریتم (در قالب 3 عدد) دقیقاً در یک روز خاص مطلع شوید. اگر هم برای سنجش بیوریتم به دنبال یک سایت فارسی هستید می‌توانید از این ابزار استفاده کنید.

شناخت زیست آهنگ چه اهمیتی دارد؟

محاسبه بیوریتم صرف‌نظر از جنبه‌ی فردی، از نظر حرفه‌ای و مخصوصاً در حوزه منابع انسانی نیز بسیار مهم است؛ تا جایی که بسیاری از مدیران، ضمن ترسیم بیوریتم اختصاصی برای هر یک از کارکنان، فرایند تخصیص وظایف یا مأموریت‌های مهم به هر فرد را با توجه به چرخه‌های فیزیکی، احساسی و عاطفیِ او انجام می‌دهند. بسیاری از شرکت‌های معتبر جهان برای افراد یا تیم‌های مذاکره‌کننده، بیوریتم گروهی ترسیم می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند زمان‌بندی جلسات را به نحوی انجام دهند که اعضای تیم برای مذاکره، حداکثر آمادگی را داشته باشند. اعطای مرخصی به خلبان‌ها یا عدم تخصیص جراحی به جراحان در روزهایی که مصادف با اُفت الگوی بیوریتم آن‌هاست، از دیگر مثال‌های اهمیت جایگاه زیست آهنگ از منظر حرفه‌ای محسوب می‌شوند.

بیوریتم

جالب است بدانید که بیوریتم حتی در صحنه سیاسی نیز جایگاه ویژه‌ای دارد. بسیاری از کشورها به بهانه‌های مختلف، تاریخ مذاکرات سیاسی مهم را به‌گونه‌ای جلو یا عقب می‌برند که اعضای تیم مذاکره‌کننده، در بهترین شرایط فیزیکی، احساسی و ذهنی قرار داشته باشند.

کاربرد بیوریتم در زندگی شخصی چیست؟

مهم‌ترین کاربرد بیوریتم در زندگی شخصی را می‌توان به حوزه‌های تصمیم‌گیری و اقدام مربوط دانست. دانستیم که قوای جسمی، شناختی و عاطفی انسان به‌موازات چرخه بیوریتم تغییر پیدا می‌کنند. این تغییرات بر نوع رفتار، کنش‌ها، واکنش‌ها و ارزیابی‌های آدمی تأثیر محسوسی می‌گذارند. بنابراین برای حصول بهترین نتایج ممکن از اخذ یک تصمیم یا انجام یک کار، توصیه می‌شود به چرخه‌های بیوریتم خود توجه داشته باشید.
فرض کنید قرار است درباره انجام یا عدم انجام یک سرمایه‌گذاری (مثل خرید زمین) تصمیم بگیرید. در این حالت قوای عاطفی و جسمانی، تأثیر چندانی بر تصمیم شما ندارند؛ در عوض قوای شناختی، نقش پررنگی در این زمینه ایفا می‌کند. بنابراین بهتر است ارزیابی دقیق تصمیم خرید زمین را به زمان مناسبی موکول کنید. یعنی زمانی که سیکل شناختی شما در بالای نمودار بیوریتم قرار می‌گیرد. یا حداقل، در حالت کمینه قرار نداشته باشد. به این ترتیب، بهتر می‌توانید جنبه‌های مختلف تصمیمتان را مورد ارزیابی قرار دهید.
کاربردهای بیوریتم در جنبه‌های جسمانی و عاطفی زندگی آدمی نیز نمود می‌یابد. مثلاً اگر قرار است بعد از مدت‌ها یک دوست را ببینید، چه بهتر که تایم ملاقات را با توجه به سیکل عاطفی نمودار بیوریتم تعیین کنید. یا اگر بناست به نظافت اتاق یا خانه بپردازید، این کار را زمانی انجام دهید که سیکل جسمانی‌تان در اوج باشد.

همیشه نمی‌توان با چرخه‌های بیوریتم هماهنگ بود!

واضح است که ایجاد هماهنگی بین تصمیمات و چرخه‌های بیوریتم، همواره امکان‌پذیر نیست. گاهی فوریت زمانی ایجاب می‌کند که در لحظه تصمیم بگیرید یا اقدام کنید. در چنین سناریویی، شاید از نظر زیست آهنگ در بهترین حالت ممکن نباشید. بااین‌حال، باز هم آسمان به زمین نیامده؛ اکثر انسان‌ها یک عمر بدون شناخت زیست اهنگ زندگی می‌کنند! خوشبختانه همه ما از قدرت جسمی، ذهنی و عاطفی کافی برای عبور از چالش‌های سخت برخوردار هستیم؛ تأکید بر اهمیت زیست آهنگ، صرفاً توصیه‌ای برای افزایش کارایی و اثربخشی تصمیمات و اقدامات شماست. بنابراین اگر مقدور باشد، چه بهتر که در امور روزمره، نیم‌نگاهی هم به تست بیوریتم خودتان بیندازید.

سخن آخر

اکنون که دانستیم زیست آهنگ چیست و اهمیت آن را شناختیم، این گفتار را با ذکر چند نکته کوتاه به پایان می‌رسانیم:

  • زیست آهنگ خودتان را بشناسید. ساده‌ترین روش برای انجام این کار، استفاده از سایت‌های بیوریتم آنلاین است که با یک جستجوی ساده می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید. الگوی زیست آهنگ کارکنان یا همکارانتان را استخراج کنید تا بتوانید همکاری مؤثرتری با آن‌ها داشته باشید.
  • جلسات مصاحبه با نامزدهای شغلی را در تاریخی برنامه‌ریزی کنید که آن‌ها در بهترین نقطه از چرخه بیوریتم قرار داشته باشند و بتوانند بهترین ورژن از خودشان را ارائه دهند.
  • در ارزیابی عملکرد ضعیف کارکنان از توجه به چرخه زیست آهنگشان غافل نشوید.

برای دریافت مشاوره حرفه‌ای در زمینه منابع انسانی، فروش و بازاریابی و استراتژی کسب‌وکار با ما تماس بگیرید.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت به وبلاگ
<p>

سوالی دارید ؟

از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید.

تلفن تماس

+9802144693176

</p>