بيوريتم چیست و چرا باید آن را بشناسیم؟

بازگشت به وبلاگ
نوشته شده توسط : pandiar دیدگاه ها 0

بيوريتم چیست و چرا باید آن را بشناسیم؟

وویس مقاله به صورت کامل:

بیوریتم (biorhythm) یا زیست آهنگ بدن، مجموعه‌ای از چرخه‌های درونی است که نقش مهمی در کیفیت رفتار و عملکرد انسان ایفا می‌کند.

حتماً شما هم روزهایی را به خاطر می‌آورید که احساس می‌کنید توان جسمی‌تان به‌شدت افت کرده یا مغزتان دیگر کشش قبل را ندارد. شاید هم احساس کنید که از نظر روانی، شادابی گذشته را ندارید. تجربه چنین حالاتی احتمالاً حسابی نگرانتان کرده و شاید حتی در لحظاتی، از خودتان و حتی زندگی ناامید شده باشید! بااین‌حال، خوشبختانه این نگرانی و ناامیدی، زیاد دوام نیاورده و بازیابی توانایی جسمی، ذهنی و احساسی‌تان، خیالتان را تا حد زیادی از بابت خودتان راحت کرده است. این فراز و نشیب، ریشه در مقوله‌ای طبیعی دارد که به آن بیوریتم می‌گویند.

بیوریتم چیست؟

دانشمندان با مطالعات نمونه‌های مختلف به این نتیجه رسیده‌اند که انسان از نظر قوای فیزیکی، ذهنی و احساسی همواره در وضعیت ثابتی قرار ندارد. این سه مؤلفه، به‌طور پیوسته، رفتار متغیری از خود نشان داده و به‌صورت منحنی‌های سینوسی، متناوباً بالا و پایین می‌روند.
تناوب سیکل‌های قوای فیزیکی 23 روزه، قوای احساسی 28 روزه و قوای ذهنی 33 روزه می‌باشد. این بدان معناست که قوای فیزیکی هر 23 روز یک‌بار به اوج رسیده، کاهش می‌یابد، به کمترین حد خود می‌رسد و دوباره افزایش می‌یابد تا به اوج برسد. همین قاعده برای دو قوای دیگر یعنی قوای فکری و احساسی نیز عیناً برقرار است. پس به‌طور خلاصه، بیوریتم را می‌توانیم مجموعه‌ای از چرخه‌های ریتمیک زیستی بدانیم که متناسب با تغییراتشان، عملکرد فیزیکی، احساسی و ذهنی ما را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

چطور بیوریتم خودتان را بشناسید؟

اپلیکیشن ها و سایت‌های متعددی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید بیوریتمتان را بشناسید. ازآنجایی‌که نقطه شروع بیوریتم بدن انسان، تاریخ تولد اوست، این سایت‌ها یا اپلیکیشن‌ها تاریخ تولد شما را به‌عنوان ورودی می‌گیرند و منحنی بیوریتم را با توجه به این تاریخ رسم می‌کنند.

بیوریتم

به‌این‌ترتیب، شما می‌توانید به‌صورت کاملاً گرافیکی، ضمن شناخت زیست آهنگ بدنتان، بدانید که امروز و در این لحظه، از نظر فیزیکی، احساسی و ذهنی در چه وضعیتی قرار دارید؟

شناخت بیوریتم چه اهمیتی دارد؟

شناخت یا محاسبه بیوریتم صرف‌نظر از جنبه‌ی فردی، از نظر حرفه‌ای و مخصوصاً در حوزه منابع انسانی نیز حائز اهمیت زیاد است؛ تا جایی که بسیاری از مدیران، ضمن ترسیم بیوریتم اختصاصی برای هر یک از کارکنان، فرایند تخصیص وظایف یا مأموریت‌های مهم به هر فرد را با توجه به چرخه‌های فیزیکی، احساسی و عاطفیِ او انجام می‌دهند. بسیاری از شرکت‌های معتبر جهان برای افراد یا تیم‌های مذاکره‌کننده، بیوریتم گروهی ترسیم می‌کنند تا زمان‌بندی جلسات را به نحوی انجام دهند که اعضای تیم برای مذاکره، حداکثر آمادگی را داشته باشند. اعطای مرخصی به خلبان‌ها یا عدم تخصیص جراحی به جراحان در روزهایی که مصادف با اُفت الگوی بیوریتم آن‌هاست، از دیگر مثال‌های اهمیت جایگاه بیوریتم از منظر حرفه‌ای محسوب می‌شوند.

بیوریتم

جالب است بدانید که بیوریتم حتی در صحنه سیاسی نیز جایگاه ویژه‌ای دارد و بسیاری از کشورها به بهانه‌های مختلف، تاریخ مذاکرات سیاسی مهم را به‌گونه‌ای جلو یا عقب می‌برند که اعضای تیم مذاکره‌کننده، در بهترین شرایط فیزیکی، احساسی و ذهنی قرار داشته باشند.

سخن آخر

اکنون که دانستیم بیوریتم چیست و اهمیت آن را شناختیم، این گفتار را با ذکر چند نکته کوتاه به پایان می‌رسانیم:

  • زیست آهنگ خودتان را بشناسید. ساده‌ترین روش برای انجام این کار، استفاده از سایت‌های بیوریتم آنلاین است که با یک جستجوی ساده می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.الگوی بیوریتم کارکنان یا
  • همکارانتان را استخراج کنید تا بتوانید همکاری مؤثرتری با آن‌ها داشته باشید.
  • جلسات مصاحبه با نامزدهای شغلی را در تاریخی برنامه‌ریزی کنید که آن‌ها در بهترین نقطه از چرخه بیوریتم قرار داشته باشند و بتوانند بهترین ورژن از خودشان را ارائه دهند.
  • در ارزیابی عملکرد ضعیف کارکنان از توجه به چرخه زیست آهنگشان غافل نشوید.

 

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ
<p>

سوالی دارید ؟

از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید.

تلفن تماس

+9802144693176

</p>