مشاوره استانداردهای ایزو

iso

اخذ گواهینامه‌های ISO به‌عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین سیستم‌های مدیریتی در سراسر جهان، گامی بلند در راستای تحقق فلسفه‌ی بهبود مستمر است. سازمان‌ها و شرکت‌ها با اخذ این گواهینامه‌ها، وحدت رویه و شفافیت را به بخش جدایی‌ناپذیری از فرایندها و وظایف مهمشان تبدیل نموده و کارایی و اثربخشی را در آن‌ها به‌طور پیوسته ارتقا می‌دهند.

مشاوره و کمک به استقرار سیستم‌های مدیریتی ISO در سازمان‌ها، یکی از خدمات مهم شرکت پندیار سپنتا محسوب می‌شود. مدیران ما با بیش از یک دهه تجربه در این حوزه، مسیر درست را در پیاده‌سازی سیستم‌های مختلف ISO شامل ISO 9001 (سیستم مدیریت کیفیت)، ISO 22000 (سیستم ایمنی مدیریت موارد غذایی)، ISO 14001 (سیستم مدیریت محیط ‌زیست) و ISO 45001 (سیستم مدیریت ایمنی کارکنان) پیش پایتان قرار می‌دهند. ناگفته نماند که شرکت پندیار سپنتا علاوه بر ارائه مشاوره در اجرای استانداردهای ISO، در فرایند اخذ گواهینامه‌ رسمیِ سیستمی و محصولی برای استانداردهای مذکور نیز همراه و پشتیبان شماست تا بتوانید به‌واسطه پیاده‌سازی بی‌نقص این سیستم‌های کیفی و مدیریتی در سازمان، به جرگه‌ی بیش از یک‌میلیون و هشت‌صد هزار شرکتی که در کل دنیا از گواهینامه ISO برخوردار هستند، بپیوندید.

 

استانداردهای مدیریتی

خدمات مشاوره و پیاده سازی در مورد استانداردهای زیر از طریق تیمی بسیار مجرب صورت می پذیرد:

  • پیاده سازی استاندارد
  • ممیزی داخلی
  • مشاوره برای پیاده سازی استانداردهای زیر:
  • ISO 9001, ISO 14001, ISO 22000, ISO 10000 Series, ISO 45001

FAQ سوالات متداول

فرایند ممیزی

آیا می توان در روز ممیزی بر حسب نیاز با تیم ممیزی درباره زمانبندی و موضوعات ممیزی توافق کرد؟

بر اساس استاندارد ایزو 17021 که شرکتهای ممیزی بر اساس آن فعالیت می کنند آنها باید زمانبندی ممیزی را از قبل برای ممیزی شوند ارسال نمایند تا آنها برای پاسخگویی به تیم ممیزی هماهنگ شوند. در روز ممیزی بر حسب وقایع اجتناب ناپذیر مانند همزمانی با یک ممیزی دیگر، بیماری یا عدم حضور یکی از مسئولین دپارتمان ها می توان کمی برنامه را جابجا کرد. اما اینکه یک بند موجود در برنامه زمانبندی ممیزی به دلخواه مشتری کنار گذاشته شود و یا به نحوی بخواهند برنامه ممیزی را تغییر دهند که عملا ممیزی تمام بندها در روز ممیزی میسر نباشد چنین چیزی ممکن نیست.

آیا هر بار ممیزی دارای ریتم تکراری و یکنواختی است؟ سال قبل تاکید ممیزین بر مقوله هایی دیگر بود و امسال بر مواردی دیگر. چنین چیزی طبیعی است؟

بله. هر شرکت در ابتدا یک بار ممیزی می شود که تطابق کلی آن با الزامات استاندارد معین شود که به آن ممیزی صدور گفته می شود. سپس سالی یکبار ممیزی می شود تا از نگه داری و بهبود آن سیستم اطمینان حاصل شود که به آنها ممیزی مراقبتی گفته می شود. در اولین ممیزی یک شرکت ممکن است بیشتر تاکید بر روی مستندات و پایه ریزی سیستم باشد و در ممیزی های بعدی کم کم به سوابق و نتایج سیستم تاکید شود. همچنین ممکن است نشان دادن قوت یک سازمان در برخی بندها و ضعف در بندهای دیگر کمی ریتم ممیزی سال بعد را تغییر دهد یا ممیزین بنا به صلاحدید برخی بندها را کمتر بررسی کنند و آنها را به دور بعد موکول کنند تا در ممیزی فعلی بندی دیگر را با دقت بیشتر ممیزی کنند. البته این مساله به بندهای اصلی مرتبط نخواهد شد.

آیا برای اجرای هر استانداردی نیاز به مشاوره دارم؟

خیر. شما می توانید در سازمان خودتان استانداردها را پیاده سازی کنید و سپس درخواست ممیزی بدهید. مع الوصف هنر مشاور در این است که بتواند با مستندات بهینه و روشهای آسان، کارامدترین سیستم را برای شما طراحی کند که الزامات یک استاندارد را پوشش دهد. حتی اگر مشاور به اشتباه برای سازمان چند فرم ساده مازاد بر نیاز طراحی کند، انرژی، زمان و هزینه ای که در طی یکسال بابت آن مصروف می گردد به اندازه قیمت یک مشاوره کامل است. لذا توصیه می گردد به مشاوره به عنوان یک سرمایه گذاری نگاه کنید نه هزینه.

آیا برای اجرای هر موضوع نیاز به اجرای یک استاندارد جداگانه دارم؟ آیا نمی توان در قالب یک استاندارد کلی مانند ایزو 9001 کلیه مفاهیم دیگر مانند انرژی، محیط زیست، بهداشت و غیره را پوشش داد.

استاندارد برای شما ممانعتی نمی گذارد که بیشتر از آنچه الزام کرده انجام بدهید زیرا استانداردها حداقل الزامات هستند. با این حال فرایند ممیزی به نحوی است که در نفر روزی که محاسبه می گردد فقط به موضوعاتی بپردازند که در حوزه الزامات استانداردی است که برای آن درخواست ممیزی داده اید. لذا اگر برای مثلا ایزو 9001 درخواست ممیزی بدهید و ده ها هدف ایمنی و یا محیط زیستی نیز کنار آن بگذارید ممیز با آنها کاری نخواهد داشت. ضمن اینکه در نهایت شما تنها می توانید گواهی نامه همان استاندارد را بگیرید. لذا هنگامی که قرار است به سازمانها یا ذی نفعان دیگر زحمات خود را اظهار کنید تنها همان سیستم مدیریت کیفیت را مشاهده می کنند نه سیستم های دیگر. از این رو سازمان نیاز به اجرای استانداردهای متفاوت دارد. در نسخه های جدید استانداردهای مدیریتی سازمان ایزو همپوشانی از طریق ساختار سطح بالا یا High level structure آنقدر بالا رفته که با پیاده سازی یک استاندارد تنها وجوه تمایز استاندارد جدید را اضافه می کنید لذا از حجم کار کاسته شده است.

استاندارد ایزو 9001 سیستم مدیریت کیفیت

آیا ایزو 9001 آغاز راه هر سازمانی به استانداردهای ایزو است؟

لزوما خیر. هر استاندارد سازمان ایزو به نحوی طراحی شده که به تنهایی و فارغ از استانداردهای دیگر قابل اجرا باشد. مع الوصف باید پذیرفت که استاندارد در بیش از 60 درصد با هم مشترک هستند و این مشترکات را عمدتا از استاندارد ایزو 9001 گرفته اند. در واقع اگر شما استانداردی دیگر به غیر از ایزو 9001 اجرا کنید خود به خود بخش های عمده ای از ایزو 9001 را نیز اجرا کرده اید اما گواهی نامه استاندارد دیگری را می گیرید. به همین دلیل عمده سازمان ها کار را با ایزو 9001 آغاز می کنند که در واقع زیر بنای استانداردهای دیگر به شمار می رود.

چندی پیش محصولی خریدم که روی آن آرم ایزو 9001 داشت اما کیفیتش بسیار بد بود. این چه معنی می دهد؟

استانداردهای سازمان ایزو استانداردهای سیستمی هستند نه محصولی. وقتی یک شرکت بر روی محصولش اذعان می کند که دارای ایزو 9001 است در واقع شرکتش را مجهز به سیستمی معرفی می کند که قادر است اگر بخواهند با آن محصولی منطبق تولید کنند. این به منزله کیفیت محصول نیست. این گونه استانداردها پارامترها و مشخصه های فنی مطرح نمی کنند. شرکتها انطباق با الزمات استاندارد را اثبات می کنند. البته یکی از الزامات استانداردهای سازمان ایزو توجه به الزامات قانونی، الزامات مشتری، بین المللی و منطقه ای است. اگر سازمان خود نیز الزامی را تعریف کند دیگر باید به آن متعهد باشد.

استاندارد ایزو 22000 سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی

وقتی استاندارد ایزو 9001 داریم چه نیازی به ایزو 22000 وجود دارد؟

ایمنی غذا در واقع زیر مجموعه کیفیت است اما در ایزو 9001 چندان مکانیزم های مشخصی برای رسیدن به ایمنی مواد غذایی دیده نشده است. لذا اگر شرکت شما در زنجیره غذایی است برای کسب اطمینان از ایمنی محصولات باید این استاندارد یا HACCP را پیاده کنید.

شرکت من ریسک پایینی دارد. آیا به راحتی گواهی نامه ایزو 22000 می گیرم؟

طبعا کار آسانتر است اما ریسک هر سازمانی بسته به خودش سنجیده می شود نه شرکتهای دیگر. فرضا به دلیل اینکه لبنیات پرخطر است ممیزی یک شرکت بیسکوئیت سازی یا تولید آرد از برخی موارد مستئنی شود.

استاندارد ایزو 14001 سیستم مدیریت زیست محیطی

شرکت من چندان الزامی از طرف سازمان محیط زیست برای ایزو 14001 ندارد. آیا لازم است آنرا پیاده سازی کنم؟

اگر احساس می کنید شرکت شما توان بالقوه برای تاثیرات منفی بر روی محیط زیست را دارد که در اکثر موارد چنین است حداقل به عنوان یک مسئولیت اجتماعی به آن نگاه کنید و این استاندارد خوب را اجرا کنید. فرض کنید اگر همین امروز پانصد هزار شرکت در کشورمان شروع به پیاده سازی ایزو 14001 کنند و به خاطر هر کدام روزی 10 کیلوگرم کاغذ کمتر مصرف شود یا 10 کیلووات برق کمتر استفاده شود و یا 10 کیلوگرم زباله کمتر ایجاد شود ماهیانه 150 میلیون کیلوگرم کاغذ کمتر، 150میلیون کیلووات برق کمتر و یا 150 میلیون کیلوگرم زباله کمتر تولید خواهد شد.

استاندارد ایزو 14001 به جز هزینه چه تاثیری بر سازمانم می گذارد؟

کمترین تاثیر آن کاهش قبوض آب و برق و گاز و سایر حامل های انرژی است که این روزها سرسام آور هستند. از طرفی خطر بسیاری از جرایم قانونی از شرکت برداشته می شود. امنیت سرمایه و دارایی های شرکت چه انسانی و چه فیزیکی نیز افزایش می یابد. چه بسیار شرکتهایی که بر اثر یک آتش سوزی به طور کامل سوختند و نه تنها میلیاردها تومان ضرر مالی کردند بلکه برخی از کارکنانشان نیز جان خود را از دست دادند که اگر ایزو 14001 داشتند با رعایت چندین دستورالعمل و نصب چند کپسول آتش نشانی و تعریف مسئولیتهای دقیق برای واکنش در برابر این گونه مخاطرات، امروز وضعیت دیگری می داشتند.